A szakoktatás fontosságát, és egy jó szaktudással rendelkező szakember szülőföldjén való biztos megélhetés voltak az „I Szakmák hétvégéje” című esemény főbb üzenetei. A Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége és az Arbor Vállalkozók Egyesülete társszervezésében megrendezett eseményen nyolc Hargita megyei iskola – fafeldolgozás szakos – diákjai mérték össze tudásukat. Az esemény első felében, a diákok részt vettek egy rövid fórumon, ahol famegmunkálásban tevékenykedő vállalkozóktól hallhattak pályájuk kezdési nehézségeiről, és a szakma rejtette lehetőségekről.

Bartalis Zoltán, gyergyócsomafalvi fafaragó elmondta, hogy pályafutását három vésővel kezdte és bár más szakmában kipróbálta magát külföldön is, szabadidejében meglátogatta az ottani asztalosműhelyeket, megnézte milyen technikát használnak. Bartalis Zoltán kiemelte, amennyiben terjeszkedni szeretnek egy vállalkozó, elengedhetetlen egy idegen nyelv ismerete. Elmondta, minden egyes munkafázis saját irányításával zajlik: a fa erdőn való kiválasztásától, egészen az értékesítésig. A közeljövőben szeretne pályázni a vállalkozása kibővítése érdekében.

Bíró Csongi, építőmérnök-tervező bemutatójában kiemelte: bármit csinálnák az életbe, azt meg kell tervezni és bemutatta egy projekt lépéseit ötlettől a megvalósításig. Mint személyes tapasztalat elmondta, hogy nyitottnak kell lenni az új dolgok fele, és meg kell tanulni együttműködni a tervezőkkel.

Bajkó Tibor, az Arbor Vállalkozók Egyesületének elnöke elmondta az Arbor eredetileg famegmunkáláslásban tevékenykedő vállalkozások részvételével indult; ez jelenleg közel ötven tagot számlál és számos hasznos tevékenységet szerveznek pl. Jó ha tudunk róla – programsorozat. Bajkó Tibor arra biztatta a fiatalokat, hogy szívják magukba az oktató mesterek tudását, ez később meg fog térülni!

A Tisa Impex vezetője, Gábor László vezetője elmondta faházak gyártásával foglalkoznak. Az egyik legnagyobb problémát a munkaerőhiány jelenti számukra, a második a minőségi faanyag beszerzése. Gábor László hangsúlyozta: szükség van a képzett szakemberekre! Nincs pl. Statikus fában.

Cilip Árpád, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének vezetője elmondta az ügynökség fő célja: egyre több hiányszakmát térképezzenek fel, valamint, hogy tevékenységeiket kiterjesszék a szomszédos megyékre is. Az ügynökség vezetője hangsúlyozta a szakképzés és a kapcsolatos fontosságát. Felkérte a résztvevő fiatalokat: bármilyen kérdéssel keressék bátran az ügynökséget, megpróbálnak segíteni.

A rendezvény keretében a diákok egy szakmai kérdésekből összeállított Fejtörő-t kellett kitöltsenek. Bár mindenki ügyesen kitöltötte, a legjobb Balla Izabella volt, aki külön jutalomba részesült.

A rendezvény második felében került sor a gyakorlati megmérettetésre, ahol a három fős csapatok kísérő tanárok és a szervezők felügyelete alatt előre legyártott faelemekből kellett egy szemetesládát összeszereljenek. A fiatalok legjobb tudásuk szerint, lelkesen dolgozva végezték el feladatukat.

A versenyen a székelykeresztúri Zeyk Domokos Iskolaközpont csapata bizonyult a legjobbnak, második lett a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola, míg a harmadik helyezést a Korondi Szakközépiskola tanulói szerezték meg. A vetélkedőn résztvevő diákok közül öt diák jutalomként vehetett részt a faház összeszerelésében.

Király Szabolcs, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének munkatársa az esemény végén kiemelte, hogy fontos a hasonló események megszervezése a szakiskolás diákok számára, hiszen szükségszerű egy olyan környezet megteremtése a szakiskolás diákok számára, ahol bemutathassák szakmai tudásukat, folyamatosan fejlődhetnek, illetve új barátságokra tehetnek szert. Fontos, hogy a diákok szakmájukhoz csatlakozó különböző vetélkedőkön vehessenek részt, és kimozdulva az iskola padjaiból, fejleszthessék szakmai tudásukat, és vonzóbbá válhasson számukra az adott szakma.

A diákok örömére, a „Szakmák hétvégéje” rendezvénysorozat jövő évben is folytatódni fog, ehhez az iskolaigazgatók előre megígérték, hogy partnerek lesznek, hisz fontos a szakoktatás: egy jó szakma biztos megélhetést jelent!

2019.11.18
Forrás: adehar.ro