A Hargita Megyei Fejlesztési Ügynökség platformja átláthatóvá teszi a közbeszerzéseket és a direkt vásárlásokat

Pályázati kerekasztal-megbeszélést tartottak hétfőn, október 24-én a csíkszeredai megyeházán a Hargita megyei polgármestereknek Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége szervezésében. A találkozó célja az volt, hogy segítséget nyújtsanak a helyi közintézményeknek abban, hogy minél több vissza nem térítendő támogatást tudjanak lehívni. Az eseményen Barabás Csaba, a Hargita Megyei Fejlesztési Ügynökség vezetője ismertette az ügynökség által a közbeszerzések és a direkt vásárlások összegyűjtésére létrehozott internetes platformot, pályázati lehetőségeket mutatott be a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség gyulafehérvári képviselője, illetve a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség képviselője tartott előadást egy új kormányrendelettel kapcsolatban.

Barabás Csaba a Fejlesztési Ügynökség által létrehozott felületről elmondta, hogy a közbeszerzések és a direkt vásárlások átláthatóságát biztosítja. Ezen a platformon a megyei tanács és alintézményeinek a hirdetéseit teszik közzé, de várják a polgármesteri hivatalok csatlakozását is. Az oldalra való regisztráció nagyon egyszerű, a rendszerbe belépők értesítést kapnak a legújabb hirdetésekről, mondta az igazgató. Példaként említette, hogy eddig több mint 300 közbeszerzést tettek közzé, illetve több mint 4800-an tekintették meg az oldalt. Végeztek egy felmérést is az oldal felhasználóinak körében: a megkérdezettek 97%-a hasznosnak, 82,4%  könnyen kezelhetőnek tartja az oldalt, és 94%-uk szeretné, hogy minél több Hargita megyei közintézmény tegye közzé a platformon is a közbeszerzéseit.

Gyulafehérvárról, a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség részéről jelen voltak: Sorina Munteanu és Cosmin Sularia szakértők. Ők az utak modernizálására, a víz- és csatornarendszer javítására, illetve a szociális és oktatási infrastruktúra javítására lehívható vissza nem térítendő támogatásokat ismertették. Az utak modernizálására 1 millió euró, az oktatási infrastruktúra javítására 500 ezer euró, a vízhálózat javítására legtöbb 2 millió euró igényelhető projektenként. Sorina Munteanu felhívta néhány dologra a figyelmet, például hogy a szociális és oktatási infrastruktúra javítása keretében lehet pályázni napközi otthon, bölcsőde, óvoda építésére vagy modernizálására, illetve felszerelésére, utóbbi esetben csak építéssel egybekötve. A Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség képviselője válaszolt a polgármesterek által feltett kérdésekre.

Jánó Edit Andrea, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség osztályvezetője előadást tartott az október 4-én megjelent sürgősségi kormányrendelettel (Legea nr. 76/ OUG 60) kapcsolatban, amely a munkanélküliek számának csökkentésére vonatkozik. A sürgősségi kormányrendelet részét képezi egy olyan mobilitási csomag is, amely szerint juttatásban részesülnek azok a munkanélküli személyek, akik a hátrányos helyzetű települések egyikén laknak, vagy oda szándékoznak költözni. A juttatási formák egyikét azon személyek vehetik igénybe, akik 15 km-nél nagyobb távolságra laknak  a hátrányos helyzetű településtől; a juttatás folyósítása 12 hónapig történik és napi 55 lej értékben igényelhető. Egy másik támogatási forma lakhelyváltoztatás esetén igényelhető, ez egy évre szóló 12 500-15 000 lej közötti összeg. Jánó Edit Andrea elmondta, hogy Hargita megyében jelenleg tizenegy település szerepel ebben a hátrányos kategóriában, viszont ha bármely település szeretne még csatlakozni, ezt megteheti, komoly indokokkal alátámasztva.

Csíkszereda, 2016. október 24.

Forrás: adehar.ro