Megtelt a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal Szent István terme csütörtökön, szeptember 29.-én a XXIV. Őszi Vásár keretén belül szervezett gazdasági konferencián és pályázati kerekasztalon. Az eseményt Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége szervezte. Barabás Csaba, az ügynökség vezetője és egyben a rendezvény koordinátora köszöntötte a közel százötven résztvevőt, nyitóbeszédében elmondta: fontos az, hogy a mostani fiatal generáció is merjen vállalkozni, és ebben kívánnak segítséget nyújtani számukra.

Ezt követően Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere és a rendezvény házigazdája elmondta, hogy Székelyudvarhely új városvezetése a nyitottság jegyében kezdte el tevékenységét ez év júniusában. Kiemelte: üzletemberként korábban megtapasztalta, hogy az életszínvonal emeléséhez nyitottságra, jó kapcsolatokra és vállalkozóbarát önkormányzatra van szükség. Véleménye szerint fontos a termékforgalmazók számára az, hogy belföldön és külföldön is piacot teremtsenek. A 24.-ik alkalommal megrendezésre kerülő Őszi vásár is ezt a célt szolgálja, mivel ezáltal egyre több külföldi tudás és tőke érkezhet a térségbe. Ezt követően üdvözölte a Lengyelországból érkezett vendégeket.

Verestóy Attila RMDSZ szenátor beszédében a résztvevőknek/vállalkozóknak kiosztott kérdőív fontosságát hangsúlyozta: „jó a kérdőív!” – fontos, hogy a jelenben meg tudjuk alapozni a jövőnket és „…mindenki aki ennek részese, haszonélvezője is legyen”. Hozzátette, hogy ez a rendezvény kiváló alkalom az új kapcsolatok kialakítására.

Lázár Zoltán, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának külgazdasági attaséja szerint szükségük van az itt élő vállalkozóknak arra, hogy termékeik és szolgáltatásaik, amelyek helytállnak az egységes nemzet platformján, teret kapjanak.

Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke kifejtette, hogy a székelyudvarhelyi inkubátorház példaértékű a megye számára. Az inkubátorházba negyvennyolc vállalkozásnak tudnak irodahelyiséget, illetve különböző szolgáltatásokat biztosítani. Véleménye szerint, ha Székelyudvarhelyen nem lesz életképes az inkubátorház, akkor sehol a megyében, és hozzátette, hogy ezt a statisztikai adatok is alátámasztják.

A konferencián sor került annak az együttműködési egyezménynek az aláírására, amely a székelyudvarhelyi CNC képzés működtetését hivatott szolgálni. Az aláíró felek között szerepelt Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség részéről Bartolf Hedwig, az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségétől Nagy György, Hargita Megye Tanácsa részéről Barti Tihamér alelnök, és Gagyi József, a Bányai János Műszaki Szakközépiskola aligazgatója. A megállapodás értelmében a közintézmények, a vállalkozói szféra és a tanintézet közösen igyekszik a jövőben a szakoktatást a helyi munkaerőigényekhez igazítani.

Egy másik együttműködési megállapodást is aláírtak, amely az inkubátorház működtetésére vonatkozik. Ezt a protokollt Fancsali Kálmán, az Inkubátorházat Működtető Közösségi Fejlesztési Társaság elnöke és Nagy György, az UKKSZ elnöke írták alá, valamint bemutatták a HBC Fejlesztési Társulás tagjait: Székelyudvarhely önkormányzata részéről Puskás Emese és Puskás Katalin, Hargita Megye Tanácsa részéről Fancsali Kálmán és Szabó Károly, valamint Oroszhegy önkormányzata részéről Bálint Tamás.

Péli Levente, az inkubátorház projektmenedzsere elmondta, hogy folyó év november 1.-ig kell fogadóképessé és működőképessé váljon az inkubátorház. Az épületben található egy nagy előadóterem, ez képzések és konferenciák tartására alkalmas, és hatvankét személy befogadására képes. Szintenként tárgyalótermek vannak kialakítva, ahol egyszerre huszonnyolc személy fér el. Az inkubátorháznak szüksége van egy menedzserre, egy menedzser-asszisztensre és egy gazdasági tanácsadóra is.

Az előadások sorát Hajdó Csaba folytatta, aki az IT technológiai parkról tartott bemutatót a jelenlévőknek.

Bemutatásra került Hargita Megye Tanácsának Fejlesztési Ügynöksége által létrehozott honlap, ahol lehetőséget biztosítanak a közintézményeknek, hogy közzétegyék az általuk meghirdetett direkt vásárlásokat. A honlap elindulásától számított három hónap alatt kétszáz direkt vásárlást sikerült közzétenni, több mint két millió lej értékben. A rendszer automatikusan több mint 17 ezer e-mailt küldött ki azoknak, akik feliratkoztak a hírlevélre. A cél az, hogy minél több önkormányzat csatlakozzon, és tegye közzé a direkt vásárlásait.

A továbbiakban sikeres vállalkozást vezető fiatalok mutatták be vállalkozásaikat. Bemutatót tartott Gálffi Dezső, a Galffi’s csokoládé manufaktúra tulajdonosa, Szakács Tibor, a KriBot Fashion tulajdonosa, Hadnagy Sándor, a Hadnagy Viacolor vezetője, majd Geréb Róbert tartotta meg a „Delfinek az otthonodban” című bemutatóját.

Ezt követően Rácz Attila, az IT Plus Cluster vezetője a digitális Székelyföld projektről tartott előadást.

Nagyon hasznos információkat közölt Jánó Edit Andrea, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség osztályvezetője. Az előadásában a fiatalok alkalmazásával kapcsolatos érdekességekről és tudnivalókról beszélt: az ezekkel kapcsolatos – december elsején életbe lépő – módosításokat ismertette.

A konferencia során még felszólalt Ioan Lucian, a Román Nemzeti Munkaadó Szövetség vezetője. Az UKKSZ előadásának egyik fő témája volt az „Ugródeszka Star-up vállalkozóknak”, majd egy székelyudvarhelyi városfejlesztési előadás következett.

Skapinyec Péter, a Magyar Nemzeti Kereskedőház közép-európai kereskedelemfejlesztési hálózatának igazgatója az MNKH tevékenységéről beszélt. Elmondta, hogy céljuk a kis- és középvállalkozások segítése.

Piotr Kowalczik, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. krakkói irodájának vezetője beszélt a magyar-lengyel kereskedelmi kapcsolatok fontosságáról, és ismertette a lengyelországi üzleti lehetőségeket.

A konferencia utolsó mozzanataként kerekasztal-beszélgetésekre került sor. Itt a Kis- és Középvállalkozások Pályázatait és Programjait Levezető Ügynökség és a Központi Fejlesztési Régió képviselői az aktuális pályázati lehetőségeket ismertették.

Továbbá kerekasztal-megbeszélésen került sor a tervezett GYES-törvény módosításainak megvitatására, amelyen vállalkozók és az Udvarhelyszéki Anyák Egyesületének képviselői vettek részt.

Egy harmadik kerekasztal-megbeszélésen pedig lehetőség volt kérdőívek kitöltése által jelentkezni az inkubátorházba, de azon cégtulajdonosok jelentkezését is várták, akik mentori szerepet vállalnának. Egy harmadik kérdőív azon személyeknek szólt, akik „Business Angel”-ként szeretnének befektetni.

Akik nem tudtak személyesen részt venni az eseményen, az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács képviseletében résztvevő Tornai Szilárd által készített „live-stream” közvetítésben sugárzott rövid felvételek által is nyomon követhették az előadásokat: http://bit.ly/2cPF7qL

Csíkszereda,

2016. szeptember 29.

Forrás: adehar.ro