Csíkszeredában, 2020. február 20-án, Hargita Megye Tanácsának épületében került sor az „Itthon is van jövő! Start up Nation és támogatási formák”-at ismertető fórumra.

A rendezvény moderátora Cilip Árpád, Hargita Megye Fejelsztési Ügynöksége vezetője volt, aki miután köszöntötte a szép számban összegyűlteket, ismertette röviden az ügynökség tevékenységi körét és a fórum célját. Bár a fiatalok külföldre való vándorlása továbbra is egy divathullám, egyre többen vannak akik az ott szerzett tudást itthon szeretnék kamatoztatni. A fejlesztési ügynökség a fiatalok támogatása érdekében olyan feladatokat is ellát mint a pályázatírásban való tanácsadás, de már segítettünk üzleti terv írásában is. A vezető felhívta a jelenlévők figyelmét a hargitahazavar.ro online állásközvetítő oldalra, kiemelte az oldal nyujtotta információs háttér által eddig 44 fiatal talált állást.

– Fejlesztési ügynökségünket azért hoztuk létre, hogy mindazon fiatalok, akik szeretnének itthon vállalkozni, vállalkozásban részt venni, számukra információkat, lehetőségeket és jó példákat mutassunk meg – nyilatkozta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. – Hisszük azt, hogy kisebb műhelyek létrehozásával, különböző kisebb vállalkozások elindításával oda tudunk figyelni, hogy mindenki ötlete valóra váljon. Ehhez arra van szükség, hogy bízzunk egymásban, egymást biztassuk, figyeljünk oda hol milyen források vannak, és azokat hívjuk le. Fontos, hogy az olyan támogatási lehetőségekről, aminek haszonélvezői lehetnek a fiatal vállalkozók, azokról tudomást szerezzenek. Van itthon is lehetőség vállalkozásra, ebben legyünk partnerek, együtt építsük tovább Hargita megyét – fogalmazott videóüzenetében a megyeitanács-elnök.

Király Szabolcs, Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége munkatársa „Egységes adatbázis a fiatal vállalkozásokról/ befektetésekről” címmel tartott előadást. Elmondta, a Befektetésvonzás program keretében valósulhatott meg a fórum és ismertette a https://www.2020.investinhargita.ro weboldalt, ahol az érdeklődők egy helyen találják meg úgy a hasznos információkat, mint az aktuális pályázati lehetőségeket. Király Szabolcs kiemelte: célunk a gazdasági kapcsolatok kiépítése/ támogatása, a pályázati lehetőségek ismertetése. Épp ezért indult el az online platform, ahol több hasznos információ is megtalálható, úgy a vállalkozók, mint a vállalkozni vágyó fiatalok számára egyaránt. Hozzátette, befektetési lehetőségek (területek/ingatlanok) is megtalálhatóak a weboldalon, amelyet ügynökségünk ingyen/ bérmentesen népszerűsít a célcsoportok körében.

A Hargita Megyei Patronátus elnöke, Márk Dezső a patronátus működéséről beszélt. Elmondta: 2003-ban alakult a Patronátus, ami jogi személyiséggel rendelkező, független, nonprofit szervezet. Tevékenységüket tekintve törvénymódosító javaslatokkal és megelőzéssel foglalkoznak. A patronátushoz eddig 550 ezer munkaadó és munkavállaló csatlakozott.

A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség munkatársa, Jánó Edit kiemelte, hogy megkérdezték a munkaadók 45%-át, hogy milyen szakképesítésű munkaerőre van szükségük. Következtetésként megtudtuk, hogy Hargita megyében főleg faipari, textilipari, élelmiszer ipari, kereskedelmi, építőipari, szolgáltatás a turizmusban képzett munkaerőre van szükség. Az állami szektorban keresettek a pedagógusok és az egészségügyi szakemberek.

Előadásában Jánó Edit többféle támogatási formát ismertetett: fiataloknak szóló támogatási formákat, támogatásokat cégeknek akik 25 évesnél fiatalabb személyeket alkalmaznak, 45 évnél idősebb vagy családfenntartó személy alkalmazása esetén érvényes támogatásokat. Megismerhettük az inassági és a gyakornoki program keretében igényelhető támogatási formákat is. A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség munkatársa azt is elmondta, hogy a megyében alacsony a munkanélküliség, jelenleg ez 3% és január folyamán 1600 munkahely volt feléjük lejelentve.

Sebestyén Tihamér, a Kovászna megyei Kis és Középvállalkozások Szövetsége részéről: 100 ezer euró támogatás szociális vállalkozás indításához címmel tartott előadást. Elmondta, ennek a projektnek a célja 21, szociális vállalkozás indítása. A pályázat részét képezik menedzser- és vállalkozóknak szóló képzések, valamint pályázatírói és referens képzések is. Amikor összegyűl a szükséges számú jelentkező, indítják a képzést. A pályázat során létrejött 21 vállalkozást az implementációs időszak alatt Kovászna megyei Kis és Középvállalkozás Szövetsége fogja mentorálni.

Fancsali Kálmán, pályázati tanácsadó a pályázatok két fontos csoportjáról beszélt: kezdő vállalkozások és meglévő vállalkozások továbbfejlesztése. Fancsali Kálmán gyakorlatias részletekre hívta fel a résztvevők figyelmét, pl: a vásárolt gépeket kötelező négy évig megtartani és a céget nem lehet felszámolni, kötelező egy személyt alkalmazni stb. Meglévő vállalkozás továbbfejlesztésére irányuló támogatások egy év alatt lezajlanak, tehát nem megy át egy másik naptári évre. A prezentáció során azt is megtudhattuk, hogy a mezőgazdasági erőgépek és kapcsolható eszközök vásárlására 70 ezer lejt lehet igényelni.

Erős Beáta, az E-cool projektről beszélt mint ennek menedzsere. Megtudhattuk a köveljövőbe sor fog kerülni egy nemzetközi partnertalálkozóra Zagrábba, de májusba sor kerül egy helyi érintett találkozóra is, ami a fiatal vállalkozók igényeiről fog szólni. Továbbá Csíkszeredában is lesz egy nemzetközi találkozó, ahova minden érdeklődőt szeretettel várnak.

Sándor Magdolna, cégtulajdonos saját tapasztalatairól beszélt. Megtudhattuk, hogy Start up pályázat által indult el az E-DOCONS office nevű cégük. Szolgáltatásaik közé tartoznak: az új induló vállalkozások bejegyzése, vállalati ügyek intézése, egyesületek és egyéb nonprofit szervezetek bejegyzése/felszámolása, valamint szövetségek bejegyzése.

Mint jó példát ismerhettük meg János Zsoltot, aki saját vállalkozásáról beszélt, elmondta Stratup pályázat által vásárolt egy minirakodót és egy szalagfűrészt. Tanácsként fogalmazta meg a fiatalok fele: pályázat leadása előtt érdemes piackutatást végezni, hogy megtudják, a létrehozandó vállalkozásuk a jövőben jövedelmező lesz-e vagy sem. Hangsúlyozta azt is, hogy bár a minimálbérek emelkedtek, a kivágott faanyag, a deszka ára három éve változatlan.

2020.02.20
Forrás: adehar.ro