2019. december 16-án, a gyergyószentmiklósi „Fogarasy Mihály” Műszaki Líceumban megrendezésre kerülő workshop házigazdája Részeg Ildikó igazgatónő volt, aki saját tanulmányútja által hangsúlyozta a szakoktatás fontosságát. Egy szakma elsajátítása biztonságot kölcsönöz egy fiatal számára – emelte ki az igazgatónő.

Cilip Árpád, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatója beszédében átfogó jelleggel tájékoztatta a jelenlévő diákokat, hogy forduljanak bátran az ügynökséghez, hisz nem csak pályázatokban, a gyakornokoskodásban, hanem munkahelykeresésben is tudnak információkat adni: a fiatalok támogatása érdekében jött létre az online állásközvetítő platform, a hargitahazara.ro is. Az igazgató azt is hozzátette, hogy ha mégis szerencsét próbálnak külföldön, tegyék azt a tanult szakmában és az ott szerzett tapasztalatokat itthon próbálják meg kamatoztatni. A jó szakemberek itthon is értékelve vannak!

A meghívottak között szerepelt Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere is, aki elmondta: kellene az egyetemet végzett emberek, a mérnök megtervezi az autót, viszont a szakértők képesek kell legyenek működőképessé tenni azt, és hozzátette, hogy külföldön is annyit ér egy alkalmazott, amennyit tud! A polgármester arra biztatta a jelenlévő VIII. osztályos tanulókat, hogy használják ki a jó szakképzési lehetőségeket, hisz olyan szakok vannak, amik egy jó fizetést ígérnek a képzett szakembereknek.

Bajkó Tibor, az Arbor Vállalkozók Egyesületének elnöke egy érdekes példával indította beszédét: az autószerelőnél fel kell iratkozni, majd saját tapasztalatával folyatta: a saját fia is dolgozott külföldön, ez jó volt tapasztalatszerzésnek, hisz kis felületen sokan laktak, sokat dolgoztak. Következtetésképpen elmondta: el kell menni, majd haza kell jönni. Ez mindenképp jó tapasztalat egy fiatal számára, viszont meg van a veszélye annak, hogy sokan fiatalon lebetegednek. Külföldi létük alatt a kapcsolatok elhervadnak. Bajkó Tibor felkérésére a workshopra eljött György Vilmos is, aki mint elmondta kőművesként dolgozik. Már előre be vannak tervezve a munkálatai és nagyon szereti a munkáját.

Kopacz Zoltán, a Kobezol Kft. igazgatója felhívta a fiatalok figyelmét, hogy mivel nagy választás előtt állnak, ezért vegyék komolyan: ne a gép döntsön! Kopacz Zoltán elmondta, famegmunkáló céget vezet és minden nap szembesül a jó szakemberek hiányával.

Borbély-Bartis Árpád beszédében saját pályafutását ismerhettük meg: ő is „Fogarasy Mihály” Műszaki Líceumban tanult, majd visszatért ide tanítani és később vállalkozó lett az itt tanultak alapján. Elmondta, az általa tanult elektronika szak, számos szakmában alkalmazható!

Galló Róbert-László is az iskola volt diákja, elmondta szakemberhiány van a fémesztergályos, lakatos és asztalos szakterületeken. Saját gyermekeit is arra biztatja: tanuljanak szakmát!

Végül, de nem utolsósorban Király Szabolcs az ügynökség munkatársa elmondta: tevékenységeik arra irányulnak, hogy összehozzák a vállalkozószférát a fiatal végzősökkel. Szerencsére vannak olyan vállalkozók, akik saját tevékenységük mellett pluszként időt szakítanak a fiatalokra is. Élni kell ezzel a lehetőséggel, hogy tapasztalt szakemberektől tanácsot lehet kérni.

A workshop második felében sor került a „Fogarasy Mihály” Műszaki Líceum szakműhelyeinek megtekintésére is, így a diákok csoportokba rendeződve próbálhatták ki a munkaeszközöket az autószerelő, a mechatronika, az asztalos és a famegmunkáló műhelyekbe.